בחורה רוקדת מחוץ למסגרת

מה זה בעצם ייעוד ואיך לחיות אותו כבר עכשיו (לא מה שחשבתם)

זמן קריאה: 4 דקות

אם אני צריכה להגיד במשפט אחד מה זה ייעוד, אז זה "להיות עצמנו, ולשכלל את מי שאנחנו". תיכף אסביר מה זה אומר, אבל קודם אני רוצה להפריח כמה מיתוסים לגבי ייעוד:

1. המילה ייעוד היא כשלעצמה בעייתית, כי יש לנו יותר מייעוד אחד.

ייעוד זה מלשון יעד; מטרה שהנשמה שלנו רוצה להגיע אליה. יש לנו יותר מיעד אחד. וזה לא שכשמגיעים ליעד, אפשר לעשות וי וסיימנו. החיים הם מסע של התפתחות מתמדת של גילוי עצמי. הייעוד הוא הוא כל הזמן ללכת בדרך הזו.

2. זה לא ש-או שאנחנו חיים את היעוד, או שאנחנו לא חיים את הייעוד. 

לחיות את הייעוד זו סקלה. פעם שמעתי מנטור שאומר שרק 5% מהאנשים חיים את היעוד שלהם. אז לא, זה לא נכון. כולנו חיים את הייעוד שלנו בדרך זו או אחרת. אפשר להירגע. הייעוד שלנו זה בעצם לתרום לבריאה. אנחנו לא יכולים להבין את זה במושגים אנושיים, אבל אנחנו כל הזמן תורמים את חלקנו, באיזה שהוא אחוז על הסקלה. מה שכן, כדאי לשאוף להגשים אותו ואת עצמנו כמה שיותר.

3. הייעוד הוא לא רק עיסוק.

הייעוד הוא מערכת של כוונות, מהוויות ואיכויות שיכולות לבוא לידי ביטוי בכל מיני דרכים בחיים. למשל, בוא נקח כדוגמא את ענבל גיבור, מעצבת למוצרי נייר מעוררי השראה. (למטה אשים לינק לראיון איתה). המהות של ענבל זה להביא אופטימיות ושמחה. היא עושה את זה היום דרך מוצרי נייר, כשהיא הייתה ילדה היא עשתה את זה דרך כרטיסי ברכה למשפחה שלה, ויכול להיות שבעתיד היא תעשה את זה בעוד דרכים (מאז שכתבתי את זה היא כבר יצרה סדנה והתחילה לכתוב ספר…).

כלומר: יש כאן כוונה שיכולה לבוא לידי ביטוי בכל מני צורות שונות בחיים. אנחנו לא תמיד רואים את המהות הזאת שמחברת כל מיני דרכים שונים שעשינו בחיים. מה שיכול לעזור בזה זה לחקור את הרגעים שהסבו לנו אושר, לראות מה היה שם ומה משותף להם. מה שחשוב להבין זה שזו איזושהי מערכת כוונות, ושהיא יכולה לבוא לידי ביטוי ביותר מעיסוק אחד ובכל מני תקופות בחיים בצורה אחרת.

כשאנחנו מתפתחים אנחנו בעצם הולכים לעבר הייעוד שלנו. סטיב ג'ובס אמר בהרצאה המפורסמת שלו שזה שהוא לקח קורס בקליגרפיה היה כביכל לא קשור לשאר המסלול שלו, ובדיעבד זה מה שעזר לו להביא את האסתטיקה לApple.

אז אמרתי שהייעוד הוא להיות עצמינו ולשכלל את עצמינו. אבל –

מה זה בכלל אומר 'להיות עצמנו'?

להיות עצמנו זה להיות ב"מקום" שבו אנחנו הכי פחות מתאמצים, במקום שבו נוח לנו "בתוך העור" שלנו. אתם מוזמנים לחשוב על מקומות שבהם לא רציתם להרשים אף אחד; שלא התאמצתם להיות מישהו שאתם לא; שהרגשתם שאתם לא שמים לב איך הזמן עובר, מעין זרימה וריכוז כזה שמאבדים תחושת זמן. להיות עצמנו כולל גם להביא לידי ביטוי את הרצון העמוק שלנו, ואת היכולות, הכשרונות והמיומנויות שלנו.

להיות עצמנו זה גם לתת מקום למגבלות שלנו – לדברים שאנחנו פשוט לא יכולים או מצליחים לעשות. המגבלות האלו באות לדייק אותנו לעבר הייעוד שלנו ולהסית אותנו מכיוונים אחרים. הרבה פעמים מה שאנחנו קוראים חסרונות הם המתנות הכי גדולות שלנו. למשל, הרבה פעמים אמרו לי שאני חופרת. היום אני מבינה שזו יכולת שמאפשרת לי לעזור לזהות ולהסביר לאנשים את הדרך האוטומטית שהם פועלים בה ואיך לצאת משם. דוגמה נוספת: הרבה אנשים אומרים שהם רגישים מדי. הרגישות הזאת היא כלי אדיר כדי לעזור לאנשים או למשל לאמנים. אז תשאלו את עצמכם לגבי דברים שאתם מבקרים את עצמכם עליהם: למי זה יכול לעזור? למי זה יכול לעשות טוב?

בחורה רוקדת מחוץ למסגרת

לגבי החלק של לשכלל את מי שאנחנו:

להשתכלל זה בעצם להיות בהתפתחות מתמדת; זה להישען על החוזקות, הכישרונות וההצלחות שלנו מהן ולפתח אותן עוד יותר.להשתכלל זה גם ללמוד דברים חדשים שמעניינים ומקדמים אותנו.זה גם להתמודד עם פחדים, ולשחרר כל מיני דפוסים שלא משרתים אותנו יותר.

הייעוד שלנו גם כרוך בהתמודדות עם אתגרים. מהם אנחנו צומחים ומתפתחים. להיות בייעוד זה לא שיהיה לנו קל כל הזמן. קשיים ואתגרים הם חלק מהמסע שלנו. אבל זה בפירוש לא לסבול; לא באנו לפה כדי לסבול! כדי להבין את זה, בואו נקח דוגמא של מטפס הרים שיוצא לטפס על האוורסט: הוא לא ביום אחד עולה ומטפס. הוא עושה את זה עם נעליים וציוד מתאימים, הוא מכין את עצמו מראש לקראת הטיפוס, הוא מגיע עם רמת כושר ומיומנויות מתאימות. הטיפוס יאתגר אותו ואפילו יהיה לו קשה, אבל הוא לא יסבול. לעומת זאת, אם אני אלך לאוורסט עכשיו זה כבר יהיה סבל. בקושי על גבעה אני מטפסת בלי להתאמץ. ככול שאנחנו מתפתחים דרך האתגרים הנכונים לנו, אנחנו נהיים מסוגלים יותר ושמחים יותר. כשאנחנו עושים דברים שהם קשים לנו והם לא חלק מנתיב הייעוד שלנו, אז הדברים רק הופכים יותר ויותר קשים וזה לא מביא לנו סיפוק אמיתי ועמוק. 

רכיב נוסף שמתקיים כשאנחנו חיים את הייעוד שלנו, זה שאנחנו תורמים למשהו או מישהו מחוץ לעצמנו. אבל אנחנו לא צריכים לגשת לזה ממקום של "בוא נראה איך אפשר לעזור". כשאנחנו עושים את הדברים שהכי מלהיבים אותנו, זה תמיד תורם למשהו שהוא יותר גדול מאתנו, כי אנחנו מביאים איזשהו משהו שהוא ייחודי לנו. הרבה פעמים אנחנו גם בכלל לא רואים או לא מביאים את ההשפעה החיובית שיש למעשים שלנו על אחרים. אז חשוב לי להדגיש שהכוונה היא לא רק להיות בנתינה ולוותר על עצמינו. אנחנו ממש לא אמורים לוותר על עצמנו! 

לסיכום,

אפשר להבין שהיעוד זה מערך מורכב. כדי לתמצת ולסכם, אני יכולה להגיד שכשאנחנו חיים את היעוד שלנו באופן מלא, אז אנחנו:

 1. משתמשים ביכולות הגבוהות שלנו.

 2. מרגישים שאנחנו פורחים ונינוחים.

 3. נמצאים בהתפתחות מתמדת והתמודדות עם אתגרים.

 4. חווים הנאה, רגעי אושר, תחושה שיש לנו אנרגיה לדברים שאנחנו עושים ושדלתות נפתחות ויש סינכרונים ו"צירופי מקרים".

 5. תורמים למישהו או משהו מחוץ לעצמנו.


אז איך מוצאים את הייעוד שלנו?

 • עוקבים אחר התשוקות שלנו
 • משתמשים כמה שיותר ביכולות הייחודיות שלנו
 • מביאים את עצמנו לידי ביטוי 
 • מפסיקים להפריע לעצמנו!

מתקשה לזהות את התשוקות והיכולות הייחודיות שלך?

כאן יש שאלון שיכול לעזור לך בזה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

רוצה עוד השראה, ידע וכלים להגשמה?

למי עוד הפוסט יכול לעזור לדעתך?

שיתוף יעזור לו להגיע לאנשים המתאימים

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב facebook

נעים מאוד,
אני מיכל

דרך הבלוג הזה אני רוצה לתת לך אומץ, ידע וכלים להקשיב פנימה ולהגשים את עצמך – בדרך המתאימה לך ולמגמות העולם החדש.
כדי להכיר אותי יותר >

רוצה עוד השראה, ידע וכלים להגשמה?

משאירים פה מייל ומקבלים:

 • לקט של הפוסטים הכי מקדמים 
 • עדכון כשיוצא תוכן חדש
 • הטבות מיוחדות למנויים
 • אוויר טרי להגשמה ;)

האתר אוסף נתונים בקובץ הנקרא "עוגיה", במטרה לדייק את החוויה שלך באתר ולהפוך אותה למותאמת ומשמעותית יותר עבורך. שיהיה בתאבון!

ציפור של לוגו של מיכל פולת אוויר להגשמה

כיף שכתבת לי!

אחזור אליך בקרוב

רוצה להיעזר בי לצעד הבא שלך?
חסר לך פרטים כדי להחליט? בא לך פשוט לשתף אותי במשהו?

אפשר לכתוב לי דרך הטופס,
או לוואטסאפ בלחיצה כאן:

כדאי לפרט כמה שיותר כדי שאוכל לענות לך בצורה מדויקת יותר.
אפשר בשמחה לשלוח לי הודעה ארוכה.

רוצה להיעזר בי לצעד הבא שלך?
חסר לך פרטים כדי להחליט? בא לך פשוט לשתף אותי במשהו?

אפשר לכתוב לי דרך הטופס,
או לוואטסאפ בלחיצה כאן.

כדאי לפרט כמה שיותר כדי שאוכל לענות בצורה מדויקת יותר.
אפשר בשמחה לשלוח לי הודעה ארוכה.

ציפור של לוגו של מיכל פולת אוויר להגשמה

כיף שכתבת לי!

אחזור אליך בקרוב

מה בא לך לעשות עכשיו?