במה אתם אוהבים לעזור?

אנשים מחזיקים ידיים
זמן קריאה: 2 דקות

מגיל צעיר מאוד (כיתה ה') התחלתי להתנדב. בהתחלה עם אנשים עם פיגור, ובהמשך עם אוכלוסיות אחרות ומגוונות. לאחר מכן גם עבדתי עם אוכלוסיות אלו, ובהמשך הלכתי ללמוד עבודה סוציאלית, בחירה שהיתה טבעית ביותר והמשיכה את מה שעשיתי רוב חיי עד אותה נקודה. לאורך חיי ובעיקר בתקופת הלימודים שלי שמעתי הרבה משפטים בסגנון של "וואו, איזו עבודת קודש את עושה", "חבל שאין יותר אנשים שאוהבים לעזור". המשפטים האלו תמיד העלו בי איזושהי התקוממות פנימית. לא חשבתי שאני עושה משהו מיוחד, אצילי או יותר קדוש מהרבה אנשים אחרים. זה היה פשוט מה שאהבתי לעשות ומה שרציתי לעשות.

למעט יוצאי דופן, כולם אוהבים לעזור. אולי המינון שונה, יש כאלו שמכווננים לנתינה מעצם התפקיד שלהם בעולם, ויש כאלו שנהנים מעזרה אך היא לא מרכז חייהם. ועדיין, רוב האנשים אוהבים לעזור. השאלה היא במה ולמי. גם אני ש"אוהבת לעזור" לא אוהבת לעזור בכל דבר. למשל, אני יכולה להקשיב לאנשים ולייעץ ולתת ידע במשך שעות, אבל כשמבקשים ממני לעזור בהכנת אוכל, בבניית בית מבוץ או בעבודה בגינה אני נרתעת ובמקרים רבים מסרבת, גם אם הבקשה מגיעה מחברים קרובים.

אנשים מחזיקים ידיים


לעזרה לאוכלוסיות "חלשות" יש תדמית הירואית, כנראה כי שם רואים את העזרה באופן ברור ומיידי. יחד עם זאת, כולם תורמים בצורה זו או אחרת. אנשים שיושבים כל היום מול המסך ותורמים בצורה ישירה או עקיפה לפיתוח מוצר שמשפר חיים של אנשים אחרים, אנשים שיושבים מול מכונה ומייצרים את אותו המוצר; אנשים שיושבים ליד ההגה או כל היום ומשנעים את אותו המוצר מעיר לעיר או אפילו ארץ לארץ; פקידים בדואר שמגישים לאנשים חבילות עם אותו המוצר שהם הזמינו דרך עלי אקספרס – לכולם יש חלק בשרשרת וכולם תורמים. כמו שלכל דבר במערכת האקלוגית יש תפקיד, כך לכל אדם יש תפקיד במארג הכולל של האנושות. לכן "האם אתם עוזרים" היא שאלה פחות רלוונטית.

השאלה המעניינת בעיניי היא במה אתם אוהבים לעזור. מה הדבר הזה שתמיד תשמחו לסייע בו? מה הדבר שאתם מוכנים לעשות שעות, גם אם לא ישלמו לכם עליו? האם אתם תמיד "קופצים" כשמישהו צריך עזרה עם המחשב? האם אתם תמיד שמחים לצלם? האם אתם אלופים בלחפש מידע וכשמישהו שואל שאלה אתם מייד רצים לגוגל ומוצאים לו את התשובה? המקומות האלו בהם אנחנו אוהבים לעזור, המקומות בהם אנחנו נהנים לתרום וזה בא לנו בקלות – הם אינדיקציות לייעוד שלנו. אין תרומה שהיא חשובה יותר או פחות. הכל חיוני והכל עוזר. השאלה היא איפה אתם מרגישים את הסיפוק הכי גדול, איפה אתם מרגישים משמעותיים, איפה אתם מתמלאים, או בקיצור – מהו המקום הנכון עבורכם.

……..

רוצה להבין מה המקום הנכון עבורך?

כאן יש עוד שאלות שיכולות לעזור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רוצה עוד השראה, ידע וכלים להגשמה?

למי עוד הפוסט יכול לעזור לדעתך?

שיתוף יעזור לו להגיע לאנשים המתאימים

פוסטים קשורים שאולי יעניינו אותך

להקשיב פנימה זה לא רק לאיזה קול מקשיבים, זה גם איזה שאלות שואלים
הגשמה

הקשבה פנימה כאורח חיים

זמן קריאה: 2 דקות האם כדאי להשקיע ברשימת תפוצה?", "האם אני צריכה לכתוב פוסטים כדי לשווק?" השבוע מישהי הייתה אצלי בפגישת ייעוץ ושאלה אותי את השאלות האלו. עניתי את

לצלול פנימה >

נעים מאוד,
אני מיכל

דרך הבלוג הזה אני רוצה לתת לך אומץ, ידע וכלים להקשיב פנימה ולהגשים את עצמך – בדרך המתאימה לך ולמגמות העולם החדש.
כדי להכיר אותי יותר >

רוצה עוד השראה, ידע וכלים להגשמה?

משאירים פה מייל ומקבלים:

  • לקט של הפוסטים הכי מקדמים 
  • עדכון כשיוצא תוכן חדש
  • הטבות מיוחדות למנויים
  • אוויר טרי להגשמה ;)

האתר אוסף נתונים בקובץ הנקרא "עוגיה", במטרה לדייק את החוויה שלך באתר ולהפוך אותה למותאמת ומשמעותית יותר עבורך. שיהיה בתאבון!

ציפור של לוגו של מיכל פולת אוויר להגשמה

כיף שכתבת לי!

אחזור אליך בקרוב

רוצה להיעזר בי לצעד הבא שלך?
חסר לך פרטים כדי להחליט? בא לך פשוט לשתף אותי במשהו?

אפשר לכתוב לי דרך הטופס,
או לוואטסאפ בלחיצה כאן:

כדאי לפרט כמה שיותר כדי שאוכל לענות לך בצורה מדויקת יותר.
אפשר בשמחה לשלוח לי הודעה ארוכה.

רוצה להיעזר בי לצעד הבא שלך?
חסר לך פרטים כדי להחליט? בא לך פשוט לשתף אותי במשהו?

אפשר לכתוב לי דרך הטופס,
או לוואטסאפ בלחיצה כאן.

כדאי לפרט כמה שיותר כדי שאוכל לענות בצורה מדויקת יותר.
אפשר בשמחה לשלוח לי הודעה ארוכה.

ציפור של לוגו של מיכל פולת אוויר להגשמה

כיף שכתבת לי!

אחזור אליך בקרוב

מה בא לך לעשות עכשיו?